RECENZE NA FILM – Harry Potter a princ dvojí krve

half-blood.jpgTak trochu odbočíme od tématu kol, serfů, skoků do vody a celkově tělo mučících aktivit, a předložíme si tu taky  nějaký kulturně – společenský  zážitek, o který jsem se obohatil návštěvou kina a filmu Harry poter se zavádějícím podtitulem „Princ dvojí krve“ evokujícím představy líté řeže.

Takže si sednu s přáteli do kina, v ruce lupen za 80,-a v druhý kolu, a začínám se teda těšit, cože nám to Rowlingová tentokrát napsala za vraždu. Slyšel jsem nějaký děsivý příběhy o tom že jako Brumbálovi selže srdce, že to bude krvák a tak podobně, a jelikož mě předchozí díl hodně zklamal (docházelo v něm k podivným proměnám a sexuálně pedofilnímu harašmentu skupiny Harryho předpubescentních kamarádů, jinak se nedělo nic) byl jsem rozjařen vidinou potoků krve a létajících končetin.

Před filmem mě velmi zaujaly ukázky, myslím že jsem nebyl sám, neboť recenze na film : V.A.L.L.Y – comming soon v době kdy už má i televizní premiéru dávno za sebou mi přijde trochu mimo, ale budiž.
Oukej, jdeme na to.

Takže eště než se rozkoukáš, začne děj v Anglii, Londýně, kde se nějak zatáhne a tři černý báby lítaj městem. Nějak to nikoho moc nevzrušuje, až do chvíle kdy jim spadne most, kupodivu při tom nedojde nikdo k úhoně, což je škoda, lana lítaj vzduchem a lidí k dekapitaci tam bylo plno, leč stačili vzít do zaječích.

Bez nějakýho smyslu střih, a je tu Harry. Sedí si v nějaký zaplivaný putyce, kde mu celkem pěkná asi 2x starší holka servíruje úsměv a partu keců, Harry se tváří jako pitomec, a nějak tak klasicky se neumí vymáčkout, začíná mě bavit. Nicméně holku utáhne na mluvící noviny, jenže ještě než se může blíže seznámit s jejíma přednostma zasáhne kazišuk Brumbál kterej se tam objeví, čapne Haryho za ruku a odlevitujou pryč, u čehož Brumbál neopomene vystihnout Harryho výjmečnost, protože Harry se nepoblil (což se jinak prej stane každému, dovídáme se).

Zatím jsem z děje trochu zmatenej.

Objeví se u dost sešlýho baráku kterej by nutně potřeboval upravit fasádu, vlezou dovnitř, a hledaj něco. Najdou křeslo který se promění v hodně vymletýho profesora, trpícího nějakou blíže nespecifikovanou duševní chorobou. Přislíbí jim že vezme místo v Bradavicích jako učitel lektvarů. Nevíte zatím sice proč Brumbál povolal zrovna tohodle zouflace, ale zřejmě je školskej systém v Bradavicích stejně dobře placenej jako ve skutečném světě, tudíž to nikdo dělat nechce a tak prostě ministerstvo bere cokoliv.

harry-potter-and-the-half-blood-prince-20080718104907240_640w.jpg

Pak na chvíli ztrácím koncentraci, neboť se tu objevuje Hermiona, která se od posledního dílu vyvinula v pěknou kost, takže mi dialogy nějak unikají, celkově nejde o nic, snad jen že se všichni potkali a sou happy.

Cestou do školy začne Harry opět strkat do všeho ten svůj zvědavej nos, a už tu máme prvního záporáka, Draka Malfoje – a jelikož šmírovat se nemá, dostává Harry výchovnou lekci pěknou kopačkou do xichtu, což třeba nebylo úplně málo – ale Nothingtoxic.com evidentně ovlivnil producenty filmu natolik, že rejžovi tenhle vcelku brutální zákrok na plátno prošel.

harry-potter-a-princ-dvoji-krve-1218700932.jpg

Scházej se ve škole, maj novou hodinu lektvarů s profesorem Křeslem a Harry nachází knížku do který se zamilovává a furt si v ní čte a i když nedává pozor, díky tahákům co jsou v ní exsceluje v hodině přípravy drinků. Objevujou se taky náznaky jeho protivníka v tomhle díle, bude jím teď Drako, kterej načesal hodně blonďatou árijskou patku, ale evidentně to nemá moc pod kontrolou. Taky profesor Snape se ukazuje jako pěknej hajzlík a pár úplně cizích lidí ho vydírá dost trapným způsobem, na kterej měl jasně říct ne a nebo bejt tvrdej a mít svou cenu. Nicméně odpřísáhnul pomoc komusi, kdyby kdosi nemohl, tak dokončí cosi. Moc jsem tomu nerozuměl. Za prvý protože to byla děsná slátanina, a taky tam byla zase ta Hermiona.

n6ee5cbf41ec2cd9bf55b1ffcb1.jpg

Ta evidentně asi chodí s rezavým Vízlym, kterej je prostě nemehlo a ve stupiditě výrazů předčí i Harryho, nicméně on to evidentně hraje, zatímco představitel Harryho má tenhle výraz asi už fakt vžitej. Nepochopitelně po něm ale touží polovina Bradavic, což je asi díky jeho nevšedním výkonům ve fimfrbálu, docílenejch především jeho tupostí a kramlavostí jeho rukou.

Prostě náhodou.

harry-potter-a-princ-dvoji-krve-371307972743e17.jpg

Za mnou někdo načal brambůrky a mlaská tak, že to dolby surround nebere. Snažím se zase vžít do děje.

Brubmál nám senilní, a nestačí už na spoustu věcí, takže ho zachraňuje opět Harry. Dostává fízlovskej úkol sbratřit se s profesorem „Křeslem“ (vedoucí hodiny lektvarů) a tajný poslání ho šmírovat, špiclovat, a donášet. Harry se projevuje jako fakt kámoš a de do toho, samozřejmě si nechá trošku pomazlit ego připomenutím toho, že je přeci výjmečný.. Profesor Křeslo mi začíná připadat lehce přihřátej, a zve Harryho na různý večírky a dýchánky nad koláčky. Začínám se skvěle bavit.

harry-potter-a-princ-dvoji-krve-371307981884e17.jpg

Draco nachází na půdě nějakou skříň, jejíž funkci, ač tam byla vysvětlena, jsem nepochopil. Evidentně si k ní vytváří nezdravý vztah, nosí jí různý předměty, a vkládá je do ní. Dycky jí nezapomene přikrejt, takže si může na další schůzce opět dopřát to efektivní trhnutí za deku zakrývající onu almaru. Děsně se jim tam práší, no takže je to opravdu scéna kterou musí prostě zopakovat pokaždé neboť to asi má vypadat hustě.. Tu do almary vloží jablko, tu do ní strčí ptáka, občas to zmizí a zase se to vrátí. Pták se mu vrátí mrtvej. Fakt děsivá chvilka. Skříň nicméně dostává hlavní roli v jeho mimoškolních aktivitách, a tak u ní tráví stále víc času. Společensky mu to nedělá dobře, a krom občasných schůzek s profesorem Snejkem vlastně nedělá nic, sem tam autisticky sedí a kouká do zdi, je prostě duševně mimo.

Ani na večírek k profesorovi Křeslovi ho nepozvou což ho skoro rozbrečí.

Není pak divu, že ač dal při prvním střetu Harrymu pěkně přes držku, je nyní psychicky tak na dně a nesoustředěnej, že mu při dalším fajtu Harry nakope celkem vostrým kouzlem prdel, až z něj začne crčet barvivo, a myslím že by to nerozdejchal, kdyby se tam neobjevil jeho kámoš Snejk a nespravil ho. Harry ho skoro zabil, ale nedostane ani vynadáno, což mi přijde divný, když je jinak každej mrdán i za sebemenší prohřešek jako třeba přetažená večerka.

n3f6d76e2890d88f18c941b1410f.jpg

Mezitím aby bloody akce byla vyvážená pokleslou zábavou a uvolněnými mravy, korespondujícími přeci s dospíváním hlavních akterů, rozjíždí Ron Fízly akce se spoustou holek. Jaksi ještě nepochopil, že Hermiona bude za další max dva roky fakt kost, a naráží si hodně ujetou a vylízanou bloncku s vyloženě dementním výrazem a verbálním projevem retardovaného dítěte, která se k němu hodí mnohem víc. Za herecký výkon má u mě jasný jedna, přemýšlím jen, jestli to fakt hraje. Hermiona to nese těžce, Harry jí utěšuje, samo z toho nic není a Vízly si to skoro rozdá na schodech vedoucích do věže na níž stojí Snejp. Jo, přesně, děsnej zmatek. Nějak se v tom začínám zase ztrácet.

harry-potter-a-princ-dvoji-krve-742615980829e17.jpg

Mezitím se dovídáme že hlavní zloun Lord Voldemort měl nějaký bazmeky, do kterejch si asi dal kus sebe a v nich asi žije. Jo. A že když je najdou, tak budou fšichni v klídku a pohodě, neboť ho vykilí tím, že ty bazmeky rozmašírujou a bude mít po ptákách. Mezi různým laškováním a blbnutím s magií shoří vízlyjovcům barák a v kukuřici dojde k honičce, z níž nakonec není nic. Další vsuvka u níž jsem nějak neodhalil její návaznost na zbytek filmu.

Dochází mi, že tohle asi nebude krvák, že.

Harry pokračuje ve fízlování profesora Křesla, ale toho nasere a on se s ním už nechce bavit. Harry je z toho špatnej, a tak si vpálí lektvárek s drogou štěstí, což si až do teď všichni v kině myslí, že má bejt lektvárek, kterej ti přinese štěstí, jenže ouha, on je to takovej alkoholovo hašišový drink, kterej ho rozstřelí nebetyčným štěstím a Harry získá konečně verbální projev hodný jeho výrazu. V rauši nějak zapomíná na úkol šmírovat, a rozhodne se, že půjde navštívit Hagrida, a jeho zvěřinec. Profesor křeslo vidí, že je Harry v rauši a že by toho mohlo něco bejt, a tak jde s ním. Aby toho štěstí nebylo příliš, najdeme Hagrida stát v pozici truchlícího nad mrtvolkou pavouka, kterou profesor křeslo moc pěkně neuctivě vykuchá přímo před jeho zraky, neboť potřebuje nějakej jed, a Harry se tomu směje. Nakonec odejdou všichni do chatky, kde je celkem zahulíno, a Hagrid s Křeslem se vožerou. Harry na to kouká a pořád se směje.

Jen čekám, kdy si někdo z nich ubalí Jointa.

No nakonec to sklízí úspěch, neboť Harry konečně vymámí onu Brumbálem požadovanou informaci, a když se dozvěděj pravdu o všech těch bazmekách, vyrazej si sami na trip pro jeden. Nikomu nic neřeknou, a jdou na to.

Dostanou se až do jeskyně, kde Brumbálovi začne zvonit hrana. Harry dostane úkol ho ve všem poslechnout. S retardovaně–rezignovaným výrazem souhlasí. Na loďce se dostanou do středu jezera, kde je onen artefakt uloženej, jenže ouha, je ve výklenku ponořen ve vodě o objemu asi 5 litrů, ale jak se k tomu jinak dostat.. ?

Brumbála napadne nebetyčná pitomost, a tak že to vychlastá.

Harry zase musí slíbit (už je z toho asi zpitomělej, neboť se tváří stále postiženěji) že ho v ničem neposlechne a že mu tu laskominu naleje do hrdla, i kdyby Brumbál protestoval. Harry se chápe úkolu s nadšením, (neboť je výjmečnej přece) a Brumbála tou šlichtou nakrmí až do dna, tomu to evidentně nejede. Když je mísa konečně suchá, Brumbál najednou dostane žízeň..

Fakt by mu měl někdo říct, co teda chce. Na můj vkus trochu moc leje.

Pak začnou z vody vylejzat mrtvolky, Harry vytahuje hůlku ale klasicky to nezvládá ukočírovat a Brumbál zasahuje moc pěknou ohnivou smrští. Přemístněj se zpátky do Bradavic.

smrst.jpg

Tady se schyluje k finální řeži, která je fakt nesmyslná tak moc, až zůstává rozum stát. Brumbálovi už je evidentě natolik dobře, že zvládne teleportační kouzlo. Objeví se ve věži a on posílá Harryho o parto níž, protože se na něj chystá parta zlounů. Harry se schová, nikdo ho nevidí, ani když kolem něj přichází celá tlupa krvežíznivejch neřádů, počínaje profesorem Fejkem, až po ty cizí lidi a mladýho Adolfa Malfoje. Brumbál na to kouká a stojí tam jak ovce na porážce , oni se rozestoupí, obklíčí ho, pronesou pár bitevních dialogů jako „můj styl draka je lepší než tvůj styl medvěda“ a pak to zkusí Draco, nepochodí, neboť mu selžou nervy, a tak si vezme hůlku Snejp a Brumbála odstřelí z vokna dolů.

To asi nevodlevitoval, prostě se rozplácne dole.

Úplně v klidu zase odkráčí, Harry je pořád zalezlej, což nechápu, dyť je přece výjmečnej, to mohl výjmečně něco podniknout, ne ? A je konec. Všichni v Bradavicích jsou z toho špatný, tak si jak na koncertě Metaliky rozsvítěj hůlky a koukaj na hvězdy. Fakt dojemný, jenže mě to nějak nesedí…asi proto, že sem to četl.

Už mě to vyloženě nebere, a taky posledních 10 minut – ta kola co jsem vypil chce ven. Takže klasický loučení, Harry vyhrožuje že už se nikdy nevrátí, ale on se vrátí, protože Rowlingová by pak neměla na čem hrabat, a Brumbál určitě vstane z mrtvých jako zombie, Hermiona bude zase o něco pěknější a my se dočkáme minimálně dalších 10 ti dílů.

Jdu z kina, a mám toho dost. Horší díl Harryho jsem eště asi neviděl, a myslím, že na další půjdu jedině proto, že se rád trestám, za to všechno zlo co páchám. Každopádně film kvalit např Vězně z Azkabanu nedosahuje ani náhodou, ale stejně na něj jděte – je to totiž opravdovej zážitek.

Bolestnej.
A k popukání.

Čárys.

her.jpg

51 komentářů pod “RECENZE NA FILM – Harry Potter a princ dvojí krve”

 1. The Skreth

  Slušná recenze. Kam se sere Spáčilová :-D

 2. deutsch

  ani jsem to nečetl :)

 3. milhaus

  tak jsem to viděl teda taky a jelikož jsem viděl kdysi jen první díl a to ne celej o to byl “zážitek” větší :-D

 4. tomaass

  neviděl jsem ani jeden díl, jsem totálně out, podřežu se

 5. KOLOhnatbriza

  Zatim jsem to nečetl,páč chvátám a je to moc dlouhý,ale 80 korun za lístek?Vole 80 korun za lístek?Stěhuju se zpátky do Tábora :)Každopádně já už stříhám metr na Hanebný pancharty a mám dojem,že se toho čtvrtka snad ani nedočkám.

 6. shampoo

  moooc:D myslim, že pravej rozměr ta recenze má, když člověk film viděl:D

 7. Manas TL

  Ja to videl a s popisem souhlasim. Je to do puntiku presny. Harry je jak dement a kdo me bavil vetsinu filmu je Fizly.

 8. Lukáš

  gut článek, dobře jsem se pobavil xD

 9. filipmat.us

  jsem taky out, ale neřežu se..

 10. Jr.

  taky to de už nějak mimo mě…ale Hermijóna fakt pěkná
  KOlohnatabriza: přesně tak :) na ty se těšim neskutečně…myslim že od Tarantina to prostě tu zábavu zaručuje i kdyby nevim co :D

 11. Martin

  No, musim říct že mě tohle přišel jako nejvíc zmaštěnej díl ze všech. Rom je tam vyjetej a má zásek na měsíc a mnoho dalšího…henry propper ten je jasnej to neni potřeba nějak psát, a Hagrid má v tý scéně normálně dredy…teplej profesor křeslo ten je na drogách a to solidně :D

 12. markéta

  Boží recenze. když sem viděla HP doma, děkovala sem, že když sem šla do kina a rozhodovala sem se mezi dobou ledovu a timhle, vybrala jsem si dobu ledovou.

 13. Tchaghír Bagír [čagír bagír]

  Koukám že tam všichni smažej, pochlastávaj a podobně:-D Jinak výborná recenze, moc jsem se pobavila!!!

 14. Ondra

  Muj nazor je ten ze proste 200strankovou knihu nejde narvat do dvou hodin i s prestavkou.
  Lidi prectou a z kina jdes zklamanej a rikas uz nikdy nejdu–ale za rok uz stojis s lupenem na novej dil.Kniha dobra film je čajik.

 15. Kubas

  Super recenze :-D měl bys to prodat do novin :-D

 16. PeTr

  Radši zůstanem u toho bikování jo!!! :-D

 17. tomaass

  asi si to jdu stáhnout, abych byl v obraze kdo je hagrid, hermiona, rom, henry, harry

 18. Sul

  žiju v přesvědčení že to je film pro děti, a těm se to může líbit…

 19. Zdeněk Jirotka

  Tomášku, posílat sem hned dva komentáře o tom, že my HP nic neřiká a myslet si,že mě to dělá sexy mi příde opravdu zbytečné…

 20. pavlik

  4 Čárys: ..to bych do tebe chalpče neřekl. Takovej pankáč na takovým filmu.

 21. Bloodychristmas

  Docela jsi mě navnadil! :-))))) Jdu si to stáhnout!

 22. oškubál

  Hermína čim starší tim vošklivější a jak by řekl Pedobear – too old ;)

  Wall-e běžel v TV? V který Čárys, ve Tvojí v Tvým domečku na 4 kolech? Jéje tak to v mojí běžel dávno předtím než běžel u nás v kinech :)

 23. Jr.

  Zdeněk Jirotka: mě se taky nezdá sexy…ani po těch dvou komentech…

 24. liske

  a co má Harry za bajka?

 25. PeTr

  Nějakou neznámou prej Nymbus to určitě bude rupat :-D :-D

 26. The Skreth

  Sul, tak to žiješ ve špatném přesvědčení. Už ani ta knížka není myšlena prvotně pro děti.

  pavlik: A proč by jako neměl na takový filmy chodit? U Muzikálu ze střední bych se asi taky pozastavil, ale HP mi přijde zcela v normě.. A hlavně v dnešní době, kdy má třeba takový tetování skoro každej, mi přijde, že se pravý významy těchto symbolů vytrácí a jedná se jen o módu…

 27. Čárys

  4: Pavlík : Jsem odkojenej na Sci fi a fantazy, Space odyssey jsem přečetl v 10 ti letech, Clarka vlastně komplet, pak přišel I.Assimov, a pak jsem objevil Fantasy – Zelaznyho, Pratcheta, atd… Takže sleduju VŠECHNO, co v tomhle žánru vyjde :)

  A to víš, pokleslá filmová zábava, to dycky bylo moje :)

  4: Ondra : v podstatě souhlasím.

 28. dave

  já myslel že tohle je stránka o kolech a ne o všem jiným

 29. Čárys

  4: dave : A to jsi se právě zmýlil. Píšeme o všem možnám, o aktivitách který já a mý frinds děláme, o skydivingu, motocrossu, FMX, Freedivingu, Bikingu, ,downhillu, dirtu, snowboartingu, lyžích, skejtu, o autech, o filmech, o roadtripech, o všem.

  Nechceme, a nikdy jsme nechtěli, bejt biková stránka, jakých je všude mnoho. Chtěli jsme dělat lifestyleonline mag. A myslím, že se nám to daří.

  Každý si tu může najít to své, a nemusí prolézt 10 webů s jiným žánrem. Taky to očekávání, co každej den ráno v 5h zase 720.cz vydá, je myslím zajímavé, ne ?

  Kola zůstávají samozřejmě naší hlavní zábavou, tématem. Ale máme i jiná. Různobarevnost témat je mi vším. Snad to teď už chápeš…

 30. LíLa

  Kdyby se knížka nesla ve stejném duchu jako recenze, tak bych si jí asi i přečetla :D Tohle mě pobavilo dost! :D

 31. Vlk

  teda nej dily mi prisly prvni dva treti uz me nejak nebral tak jsem nekokal na dalsi a jak ctu tuhle recenzi tak asi ani kokat nebudu…jo a navic jsme nekde cetl, ze je pry hery teplej nebo co tak to me dostalo nejvic, procte prvni dily nej

 32. Kleiny

  ale musíte uznat že tímhle si zajistili že nebude natočena parodie :D páč ju natočili sami

 33. HOnDA

  no ty vole lepší recenzi sem nečet gratuluji:D

 34. Kobylka Dh brutalni von mexico

  Hovno Rowlingova, lec Chenicek, to je 1……
  Jeden z nejlepsich reportu co jsem kdy cet, carys by mel zacit psat knihy

 35. The Skreth

  Čárys: I. Assimova jsem zkoušel číst někdy ve 13 – 14 letech poprvé (když mi to bylo darováno jako klasika sci-fi), ale vzdal jsem to po dvou kapitolách… Teď na mě čeká v knihovničce až čtenářsky dospěju :-P

 36. Čárys

  4: Kobylka a Honda : děkuji :)

  4: the skreth : Ono jde o to co jsi četl. Před klasickou Nadace sérií, která byla fakt zábavná – já začal Nadací, Druhou nadací, Nadace a Říše, atd…byla totiž ještě Předehra k Nadaci, Roboti úsvitu, Roboti a impériom, a další – ty jsem četl až kolem gymplu, a nemohl jsem se tím moc prokousat. jak říkám, jde o to, co jsi dostal do ruky jako první.

  Já začal Vesmírnou odysseou 2001, a byl jsem ztracen.

  Nicméně myslím že nejlepší a nejzábavnější autor všech dob, je Jiří Kulhánek. Jeho styl, to je prostě kyberpunkový nesmrtelný krvavý peklo, který tě prostě chytne za srdce…a vyrve ti ho z těla ven.

  Již nikdy nikoho jinýho. On je král. Jako prvotinu doporučuju přečíst Noční klub. Scény z Prahy jsou prostě moc.

 37. The Skreth

  Oukej, zkusím se potom podívat a uvidíme, ale už teď je můj seznam “k přečtení” fakt dlouhej :-P

  Jinak tuším, že ta knížka od Assimova, co vlastním, se jmenuje “Kalibán”

  PS: Hele, že ty si mi v komentáři opravil Issimova na Assimova?

 38. Čárys

  ano. Sobě taky. Já jak nestíhám, tak dělám děsný překlepy…a když jsem si pak četl tvuj komment, a víděl Issamov, kouknul jsem k sobě, viděl ho tam taky, tak bych si dal facku. Vypadá to pak, jak když ani neumím napsat správně autora, a přitom tu píšu, kolik jsem toho od něj přečetl :)

  Prostě jak debil.

  Je to takhle v pořádku, prosímtě ? Jinak prosímtě, samozřejmě se může stát, že jsi četl Kalibán od jakéhosi Issimova, tak v tom pápadě se omlouvám – ale nikoho takového neznám. V tom případě bych se nedivil, kdyby tě to nechytlo, buhví co to bylo. Schválě se u nás v knihovně podívám, pokud tedy někdo takovej existuje.

 39. Čárys

  Jak to tedy je ?

 40. Čárys

  :)

 41. The Skreth

  Čárys: No mě to napoprvé už u tebe přišlo divný, to Issimov, ale nepamatoval jsem si to přesně a byl jsem línej to hledat, tak jsem to opsal od tebe, páč jsem ti důvěřoval :-D

  Ale myslím, že myslíme oba stejného autora: Issac Asimov..

  Trochu jsem hledal na netu (konečně) a našel, že na Kalibánovi se “jen” podílel, ale nevím, do jaké míry.

  http://www.aukro.cz/item702955832_kaliban_isaac_asimov_roger_macbride_allen.html – tohle je ta knížka, kterou mám…

  “Asimov se také podílel na knize Kalibán, opět robo-detektivce. Zde byly původní tři robotické zákony odmítnuty a místo nich nastoleny čtyři úplně jiné: Místo aby byli roboti odsouváni podle původních zákonů do role otroků, podle nových pravidel měly být lidstvu rovnocennými partnery a přáteli.” – a tohle jsem našel na cs.wikipedia.org

  Jinak ty první dvě kapitoly zněly opravdu zajímavě, ale tenkrát mi to přišlo hodně komplikovaně zamotaný. Jsem zvědavý, jak se mi to bude zdát, až to začnu číst teď, jako starší osoba :-P

 42. Čárys

  Takže došlo k nedorozumění z překlepů, jež byly brány za písmo svaté, neboť to přece píšu já, ach onen neomylný… :) Ještě že to občas aspon po sobě čtu. Každopádně, ještě jednou sorry.

  Jinak tu knižku si seženu, zajímá mě to.

  Vřele doporučuji kouknout do knihovny, Kulhánka tam budete mít určitě, pujčit, přečíst, zemřít.

 43. pavlik

  4: Čárys: …..ty voe, proto sci-fi nečtu. Stačej tři komentáře k článku a jsem stracenej jak cikán ve fabrice.

 44. Čárys

  4: Pavlík : Bože, tohle přirovnání jsem ještě neslyšel !

  Hele, ono asi není uplně o co stát – mě to třeba změnilo – v hlavě mi jede neustýlý komix, přeju si, aby se staly katastrofy a já na ně mohl koukat, slyším hlasy, hádám se s Tím druhým, stíraj se rozdíly mezi realitou a skutečným peklem….konec…muhaháááá

  Už bych asi ty Monstery neměl pít.

  A nebo začít číst Jackie Collinsovou…

 45. pavlik

  4: Čárys: …jseš ztracenej.

 46. Čárys

  4: Pavlík : jukni do fora

 47. Čárys

  4: The skreth, a ostatní : Pohleďte na mistra. Dejte to, je to moc. UKÁZKA KULHÁNKOVA DÍLA, TADY :

  ––––––––––––––

  Stál jsem na zastávce a tramvaj samozřejmě nejela – to už je taková základní vlastnost všech tramvají: buď vám ujedou před nosem, nebo čekáte – čím víc pospícháte, tím déle.
  Ranní dopravní špička pomalu prokulminovala, ale aut i lidí bylo pořád víc než dost. Koupil jsem si Respekt a dokud moje jednička nepřiřinčela, maskoval se za ním. Vlastně jsem ani nevěděl, kam spěchám, ale věděl jsem, že nejlépe je nejdále, a čím rychleji, tím vůbec nejlépe.
  Takže jsem přišel o veřejný byt, o svou trvalou adresu, bez které nemůžete chodit do školy, nemůžete mít účet v bance, účet, na který vám chodí honoráře, které z vás dělají bezúhonného pracujícího občana, nemůžete…
  Tramvaj zastavila a já se s miliardou ostatních nacpal do prvního vozu.

  * * *

  “Kam se dereš?!”
  “Omlouvám se,” zasadil jsem mlaďochovi s kšiltem do¬zadu druhou ránu loktem, ještě jeden omluvný úsměv a pro¬tlačil jsem se na strategické místo těsně za řidičem.
  “Příští zastávka Větrník,” řekla tramvaj melodickým hla¬sem a dveře se zavřely.

  * * *

  Po dvou stanicích smrkání, kašlání a mobilních hovorů se k všeobecnému ruchu přidal i řidič:
  “Kurva!!!” ozvalo se z kabinky docela nahlas a soupra¬va začala ostře brzdit. Mé strategické místo se sice ukázalo strategickým, ale ne až tak pohodlným, protože všichni se káceli na mě.
  Brzdné elektromagnety hoblovaly koleje a vozem zavoněl hořící kov. Byť jsem na svých cestách pražskou hro¬madnou dopravou zažil ledacos, podobné manévry nejsou dvakrát běžné.
  “Kurva!!!” Znova řidič.
  Lidé ječeli, pán v šedém klobouku poulil oči, dusil se, u rtů se mu dělaly bubliny, a s každým vyděšeným lapnutím po dechu mi jich několik prasklo do obličeje – pán se mne ke všemu pokoušel probodnout aktovkou, a navíc byl nalisovaný tak blízko, že jsem mu mohl počítat bakterie v pórech na nose. Když jsem se napřel do nejhustší skupi¬ny u předního skla, ječeli ještě trochu víc, ale já ven prostě vidět musel.
  Pán s bublinami přestal dýchat.
  “A kurva,” řekl jsem tentokrát já.
  A ne že by mě mrzelo, že ty bakterie nedopočítám.

  * * *

  Přes koleje stál černý mercedes a kolem stáli čtyři muži v černých kuklách, na sobě tradiční špatně padnoucí parkery z lesklé černé kůže plus světle rezavé tesilky – Ruso¬vé to nosí jako uniformy.
  Navíc měli stejně tradiční kalašnikovy a mířili na tram¬vaj. Takže paní sousedka se dovolala, někdo pozoroval, do které soupravy nasedám, a pánové se mnou asi chtějí mlu¬vit docela dost.
  “Šlápni nato, modrá vesto!” vytrhl jsem dvířka k řidičovi. “Teda spíš VOLUME doprava, nebo jak se tu přidává proud.”
  Protože jsem mu mířil do ucha, začal kvičet, ale po¬slechl.
  “Pořádně!” přidupl jsem mu koleno, takže jeho pravá podrážka sešlápla pedál až k podlaze. Elektromotory se nádherně rozkvílely a tramvaj se rozezmítala jako lochneska.
  Rusové pochopili, že asi nezastavíme, tak začali střílet.
  “K zemi!” zařval jsem do davu, ale dokud si v nich kulky nezačaly razit krvavé tunely, nikdo mne neposlechl.

  * * *

  Glock desítka je výborná zbraň.
  Sundal jsem tři střelce, ještě než tramvaj narazila do mer¬cedesu – ten čtvrtý měl zřejmě největší mozek, takže včas přestal pálit a pokusil se s autem ujet – smrtící traverza za¬chytla jen zadní nárazník, vůz se s vytím pneumatik roz¬točil a zmizel mi z pistolnického úhlu.
  Vyměnil jsem zásobník a řidič zbaběle ubral.
  “Spěchám. Pořád,” znovu jsem mu přidupl koleno. Ři¬dič zaťal pěsti do madla a zavřel oči.

  * * *

  “Lepší než Matějská, co?” řekl jsem, když jsme další za¬táčku řízli po dvou, nebo kolik má tramvaj na jedné straně kol. Přesto se v proudu aut napravo objevil černý čumák německého vozu.
  Potřeboval jsem střílet, jenže kolem kabinky byla pořád nalisována spousta lidí. Pravda, někteří už byli po smrti, ale někteří ještě ne – pán s aktovkou se zas rozbublal, a navíc jsem nechtěl, aby nám krev vyzkratovala motory.
  “Jedna-dvě-tři, tady orel,” foukl jsem do mikrofonu pa¬lubního rozhlasu: “Prosíme cestující, aby si neprodleně lehli na zem.” Protože mne nikdo neposlechl (opět), vy¬klonil jsem se a vystřelil jim nad hlavy. Je to v uzavřených prostorách docela ohlušující, takže zalehli. Zvláštní po¬hled – jak byl vůz narvaný, ležící cestující sahali skoro po vršky opěradel. Druhým důsledkem bylo, že se souprava pěkně stabilizovala.

  * * *

  Tramvaj ramplovala a vibrovala, až se mi rozostřovaly oči – ukazatel rychlosti se dávno protočil za doraz.
  Dávka prošila kabinku, a kupodivu zleva.
  Druhý stroj byl velký Nissan Patrol a byl plný posil – takže pánové věděli, pro koho jdou, ale nevěděli, co se se mnou mezitím stalo – to by si vzali tank.
  Takže to Wries s Van Vrenem definitivně nejsou.

  * * *

  Nemohl jsem pořádně mířit, protože tramvaj chvílemi snad i nadlétávala, a přece jen, nevinní lidé by to odnášet neměli. Rusové se s podobnými detaily nezatěžovali: Ři¬dič byl profík, tak dvouapůltunovým nissanem rozhrnoval protijedoucí auta jako pluhem – v zrcátkách jsem viděl apokalypsu, kterou to za námi působilo.
  Pravda, ani my jsme nebyli bez viny. Ne že bych se vyznal v tramvajových semaforech, a dvě světýlka vedle sebe asi znamenají něco jako stůj, dej přednost v jízdě.

  * * *

  Zrovna jsme před sebou hrnuli červenou toyotu a od plechů troucích se o asfalt létaly snopy jisker. Právě když se řidič odvážně vyškrábal na střechu svého masakrovaného vozu, Rusům vlevo se podařilo najet na koleje, takže se jejich bok ocitl sotva dvacet centimetrů od našeho. Tak blbý nápad, jako že se nás pokusí vykolejit, naštěstí nedo¬stali, ale na druhou stranu, měli strašně moc nábojů.

  * * *

  Práskavé zvuky, s nimiž kulky trhaly plech, sedačky a tě¬la, byly ještě hlasitější než vytí rozbrušované toyoty.
  Dvě střely mi prolétly kolem obličeje a přerazily tyč nad předními dveřmi. Další dávka přilétla z druhé strany, a jak z boku zasáhla přední okno, vzduch byl rázem plný skla.
  Řidič toyoty toho využil a statečně přeskočil z ubývající¬ho vraku dovnitř.
  “S jízdenkou si nedělejte starosti,” zazubil jsem se na něj.
  Kupodivu se nesmál.
  Vykopl jsem boční okénko, vyvěsil se jako hrazdař na plachetnici a vypálil jednou dlouhou dávkou celý zásob¬ník do předního skla nissanu. Okno se pokrylo houštinou černých koleček a bílých pavučin – z těch koleček na mno¬ha místech vystříkla krev.
  Vítr mi hvízdal v uších a límec bundy hlasitě frčel.
  Patrol lehce narazil do boku tramvaje, zazmítal se a sto¬čil napříč – čili přesně to, čemu jsem se chtěl vyhnout a proč jsem s opětováním palby tak váhal.

  * * *

  Těžký terénní vůz se do osobáků zakousl jako torpédo. Vzduchem zavířila urvaná kola, kusy plechu a kusy lidí. Zhoupl jsem se do kabinky, tak jsem detonaci paliva za¬hlédl jen v zrcátku. Byla tak silná, že se i tramvaj málem převrátila.

  * * *

  Protože jsme jeli z kopce, souprava stále zrychlovala. Pochvalně jsem poplácal řidiče (ječel do vysílačky, ať před náma sakra kurva vykliděj koleje!), nasadil si černé brýle a vzal z hromady těl tmavofialovou kšiltovku – kameře televizního přenosového vozu jsem zamával až pak.
  “Jste blázen!” zařval do vytí větru řidič.
  “Vyléčili mě!” I když, pravda, i mě trochu znepokojovala další křižovatka. Policajti se jí sice pokoušeli uvolnit, ale kdo kdy viděl pražského taxikáře, aby se nenacpal, kam chce.
  Blížili jsme se fakt víc než rychle.

  * * *

  Vypadalo to tak ošklivě, že se ruské vozy stáhly za tramvaj – místo aby jich ubylo, kupodivu naopak – přidržel jsem si uvolněné zrcátko: ale ne, naštěstí ne všechny byly ruské – byla tam i dvě neoznačená policejní auta, teď s magne¬tickými majáčky na střechách.
  Jak uklidňující.
  Vzápětí chytla nádrž již téměř ubroušené toyoty, tram¬vají prošlehly plameny a naplnil ji kouř.

  * * *

  Na křižovatce jsme o japonský vrak přišli: Předváděl spolu s několika (mnoha) dalšími vozy, které rozdováděl náš průlet, nádherné synchronní kotrmelce a ničil auta za¬parkovaná u chodníků. Střepy z výloh tryskaly jako hori¬zontální gejzíry, lampy se kácely, jiskry létaly, hořící ben¬zín stříkal, ženy lomily rukama…
  Disneyland hadr.
  Pak nám nějaká nepřející svině vypnula proud.

 48. danek

  Luxusní recenze, tak jsem se u žádné jiné nenasmál.:D

 49. hýbňoš

  ukázka je boží musim si to sehnat

 50. Spon

  Carys: z jaky knizky je ta ukazka? tu chci.

 51. Čárys

  4: spon, Hýbňoš. : To je od Jiřího Kulhánka, Noční klub, 2.díl. Je to prostě b.ů.h. a upozorńuju, že takovejhle spád má celá knížka, hlášky neskutečný, fakt, a pořád.

  On je prostě nejvíc, N.E.J.V.Í.C. čtu ho už od roku 2001 a vždycky čekám, co zase vyplodí, má dejme tomu 10 děl, a nějaký povídky, doporučuju sehnat cokoliv, stojí to za to.

Komentář: