Maringotka – jak jsem vypimpil podzim 2012

26

Tak ještě než mě říznou, chtěl jsem udělat pár důležitých věcí, neboť pak nebudu moct psát a táák…takže ještě rychle stvořit poslední předzimní článek o serii žití v Maringotce.
Anebo co jsem zase vypěknil, je vevnitř…

Takže jak bych to vzal hopem.
Co jsem se vrátil od oušnu, a přestěhoval jsem se (samostatná fotogalerie je tady) jsem začal ladit tu letošní zimu, jak jí zasejc přežít. Naštěstí jsem se na ní připravoval celý jaro a kus léta, takže dřeva jsem měl nanošeno dost a myslím, že tuhle zimu bez problému přežiju, doufám teda. O to tedy nešlo a mohl jsem začít ladit důležitější věci.

Jednou z nich byly dveře. Do Maringotky táhne jak do stanu, pod dveřma díra na prst, nad dveřma taky, a výplň dvěří je tvořena…ničím. Vzduchem. Je to punk, a mě tam táhne na nožičky a protože jsem starej pán, a vím, jaký je to bydlet v -25C (video hýr) tak jsem to psychicky nezvládl.

 

Tentokrát to nebyla moje režije, protože prostě nemám cajky, nikdy jsem to nedělal a hlavně bych to s tou rukou co se hejbe jen sporadicky, určitě zkurvil. Zadal jsem to teda SEGImu, a ten že se s tím popere.

Co jsem ale zatím mohl, bylo rozšířit místo k sezení o další možnosti. Hlavně mi měla přijet návštěva z Portugalska a tak jsem zjistil, že 12 lidí prostě neubytuju, tudíž jsem vymyslel podestičku před maringotkou. Hlavně pořád lézt ze schodů do schodů už mě taky nebavilo…

Tak jsme se tu jednou s Nesmrtelnou Tetou vzbudili, před náma 4 hodiny času, než budem muset do prací, a já nakopl romanticky motorovku a s prvním raním paprskem už jsem porcovat ty trámy od Drhiho. Miluju oldschool praktiky „Nikdy neměř, rovnou řež.“a rubu to tam na kusy. Po pár máchnutích mám sloupky, berem krumpáč a jdem kopat díry. To je taky hned.

Zasadit, pobít to napříč prknama, a vypodložit místa, který vaděj. Okej. A teď už jen pobíjet a sesazovat horní prkna do sebe. Práce na hodinku. Nebo na dvě, dobře.

Finále co mě nejvíc baví – vzít motorovou, roztočit na plný vobrátky a udělat tomu okraje – pěkně kulatý, rohy nemám rád, nevíš proč, Sigmunde ?

A je to ready.

A jeli jsme dom.

Dalších pár dní jsem to různě brousil a tak, a protože začalo mocně lejt, a Portonávštěva se blížila, vymyslel jsem z nouze ještě přístřešek. Pár latí, dva tři kůly od Vlka, a už to tam padalo. Na pomoc s nástrojema (stále nemám elektriku) přijel Cruzo, jinak striktně motorovka, ta je furt v permanenci.

A už jen natřít a bylo.

A plachtu. A můžou dorazit, hehe.

A jel jsem dál – nemám stání, tolik nápadů v hlavě, ty jo...tejden na to jsem si vymyslel, že je v čajovně moc tma, že tam ráno vychází sluníčko a že prostě musím tam dát okýnko. Takže jsme tam dali okýnko.

Což o to, to není až tak zajímavý, zajímavý je styl dělání okna do baráku. Roztočíš oblíbenou motorovou a rozeběhneš se s řevem proti zdi. A zařízneš.

A okno je tu, dámy a pánové. Zasadit, přivrtat, oblemcat těsnicí pěnou a řikám, okno je tu. Nic složitého, a pěkně rychlá práce v soběslavské výpomoci nám vzala jen hodinku ze dne. Pohodka.

Co dál, řikal si Marťa. Marťa si natáhl elektriku a udělal is vypínač na světla, protože už ho nebavilo bloudit maringotkou dycky než našel sirky. Takže pujčení malinky pájky na plyn a už to tam padá. Ledky, pásečky, připojení na baterku pěkně očkama (proč platit za svorky) a sundat lišty a elektriku natáhnout pod nima. Lišty zpět a už to svítí. Mno, spokojenej jsem moc.

A tak šel  čas. Udělal jsem si další malinký okýnečko, koupil barvy na sklo a hodlám si hrát. Zasadil jsem do silikonu pár kamínků a další vypěknění  hotové.

A mezitím, zavolal Segi že má ty vrata. A že i udělal co jsem si přál – kulatý vokýnko s bonusem v podobě převodníku z kola…

Dovalil, vysadili jsme ty pravěký oldschooly, co už ani nešly zamykat a zavírat a už jsme to tam ladili. Moc to z počátku nesedělo, neboť maringotka PRACUJE,  hehe, ale trocha hoblíku a už je to krása. Navrtat pantíky, a už usazujem. Okýnko je nádherný, fakt že jo.

Pak jsem dveře kompletně z venku namořil, a zevnitř nalakoval asi 3 vrstvama bezbarvýho laku, zvenku taky, a bylo hotovo. Vyrobil jsem si unikátní klíč, díky VLKU, hehe, a ještě až zaschne lak to celé utěsním aby na nožky netáhlo.

Mno, ehm, tak si tak přemýšlím, o kolika věcech jsem vám nenapsal, a o kolika vám v nejbližší době ani nenapíšu, protože budu jednorukej bandita. Třeba o tom, jak bude boiler na horkou vodu. Nebo o tom, jak dělám přívod vzduchu přímo do kamen z venku maringotky, takže nebudeš již požírat vzduch pro oheň zevnitř. Nebo o rozvodech tepla ventilátorkama z počítače o odběru 0,11 amperu. Atd, atd.

Mno, ale o tom snad až jindy. Plány jsou mega, jako dycky, jiný ani nemám…

A teď tu na víkend byl Andy. Byl zase spokojenej, jak kdyby vyhrál dvě mega. A to jen vyhrál dva dny u mě v lese.

A co vy, kdy přijedete na návštěvu ?

Tak zase někdy, něco – Čárys….

související články :
Maringotka – cesta z města
Maringotka – Jak se žije v zimě
Maringotka – cesta domů v zimě video
Maringotka – jarní upgrade
Maringotka – přestěhování

23 komentářů pod “Maringotka – jak jsem vypimpil podzim 2012”

 1. Vitas Vary

  Neskutečný! Rešpeekt! Je fajn si každou tu onu fotku prohlídnout pořádně a vidět v tom tu ideu a práci, co zatím je. Super! Je to prostě jinej svět-Tvůj svět…

 2. Manas TL

  Marťa je šikula.

 3. vlkoun

  No pekne si hrajes a zutulnujes..okno s kaminkama se mi sice moc nelibi / drz hubu, dyt to neni tvoje gotka ) / okno s prevodnikem naopak luxus, mozna bych ho zvenci, nebo tak nejak vylepsil ledkou, decentne. je skoda prichazet kvuli tme o umelecke dilo )
  Jinak jak uz jsem psal, respekt !!!!

 4. Čárys

  Okynko s kamínaka je z nouze ctnost ve fázi rozdělání – byla tam totiž díra do komína od předchozího majitele :) To byla taková nádhera, že jsi to neviděl :) Hehe.

  Tak jsem nakopl motorovou, dal tam kus skla a utěsnil silikonem. Rychlá práce, jak je mým zvykem. V současné době je to již olištované, místo silikonu je tam jíl a vypadá to mnohem lépe…ale souhlasím :)

 5. menurak

  chcetě me vol dva nemalej rulez :))) jinak palec hore, tuníš to stejně jako my, okýnko motorovkou (my to máme qůli západu slunce) a přístřešek přededveřma, akurát teda náš přístřešek máme masivnější, si říkám, esli plošný zatížení mokrým sněhem Ti to nestrhne, bo to e provizorium? zdraví štěstí voe

 6. Čárys

  je to takový provizorium, na zimu jsem sundal plachtu a nechám to volný, stejně přes zimu je taková zima, že jsme všichni vevnitř…ale jak začne teplota přes deset, dávám plexisklo a hybaj ven.

  Jak vy ? Mas někde fotos ? Tuhle jsem běžel kolem, auto jsem viděl, ale zpocenej jak prase jsem nechtěl zastavovat…

 7. KUbajsz

  Och … zamačkávám slzu a jdu se projít mezi baráky a hledat přírodu …

 8. Čárys

  Kubajsz : dyt ty tam taky máš lesů plno, ne ? Jsem myslel, že bydlíš někde na okraji, bro…

 9. meloun

  pecka námrd..! :)

 10. xup

  TVL Čárys to je fakt boží!!! Sice se skoro neznáme ale v létě se musim přijet podívat osobně, fakt to šejpíš neskutečně. A ať ti dobře dopadne ta operace, duchové ze Silácký krů z Točný se o to postaraj neboj.

 11. KUbajsz

  tak uplně centrum to není, ale na samotě u lesa to taky není. A to víš, z Děčína jsem zhejčkanej :)

 12. Čárys

  4: Xup : určitě, to je jasný. Když DRhi dá, snad bude už i hlína a budem moci poskákat ty moje stále nedodělaný dirty…

  4: Kubajsz : Jo, tak to chápu. Děčín byl TOP.

 13. jen!K

  a co breberky? myslim pavouci brouky mlravence a jiny přížovníky… nechtěj se moc kamarádit? přece jen les :)

 14. Čárys

  musíš to pravidelně prostříkávat biolitem, o tom žádná. Pavouky neřeším, ale mravenci, to je peklo, kamaráde. S těma vedu boj, velkej boj…

 15. MENURAK

  FOTA NĚKDE MOŽNÁ NĚJAKÝ, ZKUSIM ;-) a já se zvířátkama v symbióze, neřešim vůbec, akurát sem tam chroupe myška, ale pes to vyštěká všechno!! Po tobě tam ta moje krasavice nevyjela, kdyžs běžel kolem??? ona cyklisty a běžce moc nemá ráda, nedavno tam prý někoho kousla do lejtka. stálo mě to 2100,-

 16. menurak

  http://www.nyx.cz/index.php?l=galerie;l2=2;id=837794
  snad to funguje, víc fotek bohužel nemám

 17. Tomas

  Cau, mohlo by zajimat:) – http://thehemloft.com/

 18. Čárys

  už jsem viděl, dokonce jsou tu u nás na webu někde fotky od Máry, byl přímo tam, vevnitř…

 19. menurak

  já koukal na fota, když to stavěli, je to pěkně romantický, ale opravdu maličký ;-)
  kua mě ten odkaz nefunguje, to je na PRD

 20. menurak

  http://tinyhouseswoon.com/

 21. Markéta

  Díky za inspiraci, Čárysi. Z tebe ty nápady přímo srší. A dokážeš je i realizovat. Jsi prostě čaroděj. Máš to krásný. Útulný. Nádhera.

  Dneska mi dorazí moje maringotka. Juhůůů. Zatím nemám pozemek, ten si hledám, ale nebaví mne už čekat. Mám impuls teď. Tak budu zatím tunit bydleníčko, a pak si jí dotáhnu do toho svého vysněného sadu s jezerem.
  Už mi v hlavě lítají nápady, co a jak, kam. Takže budu psát o rady.
  Přemýšlím o vytápění raketovýma kamnama, který by akumulovaly teplo v hliněný lavici, možná i posteli, aby to tak nevymrzlo a člověk ráno nemusel zatápět s drkotajícíma zubama. Akorát se bojím, že to bude na tu malou dřevěnou piksličku trochu hukot, aby nevylítla komínem celá:-D
  Taky chci uvnitř udělat boulder, po stropě a dveřma ven, dookola.
  Uvnitř ji celou vyložit palubkama.
  Dveře má zatím jen z krátké strany, tak chci dát ještě jedny hlavní doprostřed kvůli lepší dispozici. Ty stávající asi nechat, jako vstup z postele rovnou na verandičku jako máš ty – takový balkónek:-) Veranda je prostě parádní, tak jí asi okopčím. Neva?
  Člověče. Teď mě ještě napadlo, udělat z toho rovnou zimní zahradu. Nebo minimálně tu kratší stěnu maringotky prosklít. U postele. Supr výhled. Jako bys spal venku. Udělat ji otvírací, že v létě bude prostě otevřená. Paráda. Já se tak těším.
  Na zimu ji podložit zespoda slámou, kvůli teplu. Nebo dookola, to by vypadala jako obr stoh a sbíhaly by se u ní srnky. Jen pak nebude vidět ten její ladný romantický tvar.
  Mohla bych se jet podívat na tu tvoji krásku, než se pustím do díla, ať to vidím na živo? Dej vědět klidně do mailu. Díky moc.

 22. Čárys

  ahoj Markét,
  Jasně, návštěva není problémek, akorát problémek ted trochu je, že jsem v Indonesii na Bali a užívám si tu dlouhodobě 3O stp tepla….jsem tu už skoro půl roku s přestávkama…

  Ale na vánoce se chytám podívat na rodinu, a tak si myslím ,že po vánocích jsem ready pro návštěvu…

  Ale kdybys to chtěl s někým domluvit, jako prohlídku, není problímek…

  Ad dotazy – mám mnoho podobnejch nápadu, akorát dv aroky bydlení tam mi udělalo stopku ve spoustě z nich – mapř prosklená stěna je OK, ale to už nevytopíš….ty ztrráty, jsou moc…

  ATD. Neprobereme to radši osobně ?

  Martin, Bali

 23. Markéta

  Jasně, nejradši osobně, takže po Vánocích u tebe v maringotce. Co 27.12. zhruba? Doufám, že bude bílo. Ať je romantika. Můžu si vzít foťák a něco o tom pak napsat?

  Maringotku už mám doma, tak se mi začínají plány taky trochu scvrkávat:-) Vypadá to, že v ní trochu od kamen hořelo pod sololitem, jsem si toho dřív nevšimla, a bude potřeba řešit konstrukci střechy. Hádám, že další kostlivci vypadnou, až to všechno uvnitř strhám. Už se těším. Ale byla by to nuda, kdyby to šlo jak po másle…

  Jinak já v ní zatím nechci bydlet přes zimu, víš, tak možná to sklo přeci jen zkusím. Nebo aspoň otevírací stěnu. Nebo aspoň spaní na verandě. Tu teda postavím určitě:-)

  Díky.

Komentář: