Freediver Level 1 – mám to!

DSC_0026~1

Tak a je to za mnou. Sedím doma na židli a mám za sebou kurz Freedivera. Prostě tak dlouho do mě ten Čárys hučel, až jsem si řekl, že na tom potápění asi něco bude a vyrazil na dvoudenní kurz. A to, že nejde jen o potápění, ale celkový nový pohled na spoustu návazných věcí si můžete pročíst uvnitř..

Teda abych to uved na pravou míru, nějaký to topení už mám za sebou. Ano – podotýkám v mém případě jde spíše o topení, protože i když jsem dole byl nějakou chvíli, tak mě vždycky pak nahoru vyhnal pocit, že už se mi pod tou vodou fakt nelíbí a musim ven, nebo se zákonitě utopim. Takže ač jsme zatopili s Čárysem nějakej lom v Čechách, nebo proplavávali lehký jeskyně v Chorvatsku já měl pod tou vodou vždycky spíše nepříjemnej pocit. Bylo pak jen pár ponorů, kde mi bylo fain. Návaznejch věcí, který na tenhle druh zábavy jsou, mě ale při každym rozhovoru Čárys posouval pomalinku k tomu, že moje vnitřní zvědavost neodolala a začal jsem nejen poslouchat, ale převádět některý věci do praxe. A ejhle – ono to fungovalo. Logickým krokem pak teda bylo postavit se tomuhle čelem a vstřebat nejen ty kusý informace, při pokecu na kole, nebo při SNB, ale získat nějakej ucelenej pohled a směr kterým tě Freediving může posunout. A proto – kurz.

Poté co si teda Čárys prošel kurzem kurzů a je z něj FII instructor, co může učit, tak jsem ani moc neváhal a kejvnul, že přijedu k němu na dvoudenní kurz. Dorážim teda v sobotu ráno na učebnu a postupně se potkáváme s dalšíma devíti lidma, co si ten kurz dají taky. Všichni v pohodě připravený na nálož informací a tak to taky je. Hned od rána sedíme a hltáme informace stran potápění. Nikdo si ani moc nedělá zápisky a přitom evidentně novejch informací je tu víc než dost. Začíná se řešit spoustu témat stran fyziologie člověka, jak co funguje, vybavení, pohybu atd atd. Na obídek si pak kluci skáčou do místní hospy, aby hned po obědě Čárys vyběhnul se stravováním a tak půlka osaznestva má hned brouka v hlavě. O tom by se ale asi dalo popsat sto stran a pořád by to bylo málo, protože co člověk, to jiný hodnoty a radši se mě to nechce ani rozebírat.. Následuje pak teda ještě nějaká teorie a kolem čtvrtý se balíme a jedem do Liberce do bazíku. Tam je asi tak rok nově postavená 8m hluboká jáma pro potápky. Začínáme ale nejdřív bazénu, kde máme dráhu pro sebe a ladíme správný zanoření, záchrany druhýho (safety), jak máme správně kopat a další legrace. Jedem hezky ve dvojicích abysme si na toho druhýho dávali bacha a já si pak chvilkama beru goučko a něco točim (večer pak probíhá i lehkej videokoučink). Po chvilce ale už přesun do jámy a tam už najíždíme správný vyrovnávání, polohy hlavy apod. Celkem country pak lezem z bazíku a dáváme hned ve vestibulu bazénu v restauraci nějakou baštu. Cesta domu na učebnu pak probíhá v duchu rozboru všeho a večer pokračujeme v rozhovorech tak nenáslině, že je najednou půl jedný a je třeba to jít zalomit.

Ráno je totiž budík na 7:30 a kolem 8hod už skáčem pěkně na lačno do aut a valíme na bazén. Jedou se statiky. Prostě leheš na hladinu a držíš dech, co to dá. Teda ne úplně co to dá, ale na limity kurzu bys tam měl něco podržet. Mě je ale kosa už od vstupu do bazénu a tak se s tím moc neflákám a hned si jdu odkroutit tu podvodní torturu. Škube to se mnou a hážu vlny zimou jak velrybák co si ujíždí na technu, ale limity si dám a pak už vylejzám z vody a dělám pár fotek. Klucí ve vodě jsou pěkně v klidu a kromě pár hezky modrejch rtů nemá nikdo větší problém. Pak přesun opět do jámy a tam už ladíme sestupy podél lana a další legrace. Po dvou hodinkách lezem opět z vody, dáváme obědo-snídani a jedem zpátky na učebnu. Tam dojíždíme zbytek teorie a závěrem dáváme testík. Ten nakonec skládaj všichni a tak i díky výsledkům z vody máme úspěšně kurz za sebou.

Sedím si teda ted v neděli večer doma a hlavou mě letí všechny ty nový informace co mám. Já tam asi nešel prioritně kvůli potápění, ale abych si o tom potápění udělal další obrázek a možná zjistil další informace o fungování těla jako takovýho.

Takže pro mě?

Obrovskej přínos.

Nejen pro to, že to dělá Čárys a díky jeho životnímu stylu je mě ten přístup bližší, ale proto, že jsem se zase dozvěděl něco o sobě. Něco, co mě dokáže posunout. Protože tohle není o výkonech – tohle je obrovsky o hlavě a tu když dokážeš poslouchat, tvůj potenciál se rázem diametrálně rozšiřuje.

 

Takže takhle  - opravdu ve velký stručnosti – za mě..

 

-a-

 

PS: ..a kdykoliv během dne NE-DÝ-CHAT! -Saša Nibi-

PSPS: a aby vám neutíkali myšlenky tak jako mě, tak si během kurzu dělejte poznámky.. :)

13 komentářů pod “Freediver Level 1 – mám to!”

 1. Pádlista

  Jéé, legendární logo libereckýho bazénu: Chlápek s ploutvema, pivasem, kuželkou a srpem :)

 2. Čárys

  A jo no jo !
  Mno, Andy, já si tam speciálně tebe vzal proto, abys mě mohl safetovat na hloubkách, dokud se Mi nenaučí Frenzela. Do té doby jsem si tě prostě vycvičil, hahaha.
  Inu, budeš dobrej, Píďo.

  A 2: 30 statika, i když od tebe šly vlny jak ode mne kdyis u Čunise, je dobrá.

  Kor když si byl modrej ještě než si vlezl do vody… : )

  DÍKY !

 3. coolo

  Gratulace všem kurzantům!!.)

  Mám otázečku..je jáma v Liberci volně přístupná?

 4. Martin Čárys

  Volně přístupná určitě není…ale mužeme se domluvit a potrénovat, co ty na to ?

 5. coolo

  Oukej dohodnu ještě Dejva třeba.)…Mě tak ještě napadlo…boby máš?:))

 6. Čárys

  boby nemám, hehehe

 7. mr.antik

  Vstup do jámy by nás bralo víc z liberečáků…..

 8. Čárys

  Tak já to pozjištuji…a dáme si vědít, oki ?

 9. mr.antik

  Ok super.

 10. Čárys

  čekám, nemyslete si, že jsem to nechal plavat : )
  Stále čekám na odpověd…
  Předběžně bych to viděl na pátky.
  Oki ?

 11. coolo

  Boby mám dvoje…možná troje…půjčím:D

  Jako že každý pátek možnost jámy?

 12. Čárys

  uvidíme, ještě se mi pan řídící neozval…
  Zadost odeslana.
  Uvidíme.
  CHodil bys ?

 13. Čárys

  Možno spojit i se stěnou…a dát si děsně do těla.

Komentář: