Výstava 4bikes 2019

4bikes 2019-35

Dovozci, vývozci, výrobci, dýleři, high-endy, low-endy všechno pěkně pod jednou střechou? Tak kde jinde než na 4bikes a ne pod jednou, ale pod několika střechama stanů letňanskýho výstaviště. A jaký to tam letos bylo?

Tak klik dovnitř..

Začnu trochu jinak než tradičním pojetím rozboru značek a to vůbec chutí na tuhle akci jít. Co vlastně člověka pohybujícího se v kolech přes 20let donutí zvednout zadek a jít se tlačit mezi tisíce lidí pod střechu, když zrovna ten víkend bylo venku krásný jarní počasí na projížďku jak dělaný? Dřív, když ty internety ještě nebyly prolezlý od jednoho pólu ke druhýmu, chodilo se na tyhle výstavy okukovat novinky, co kdo do Česka přivezl. Na kliky Midleburn, náby ChrisKing, nebo kytaru od Treka slintalo se zpoza výstavního prostoru ale i rámy Dudák Chameleon, nebo Žlutá Horečka měli místním co nabídnout.

V dnešní době, ale trh zákazníkem tlačený do statusů na fejsíčku, nebo instáči nenechá nikoho po světě v oddychu a těšení se na nějakou převratnou novinku. To, že někdo přijde s novinkou ví se pomalu on-line z rýsovycích programů až po expedici a promo PR akci. V čem teda spočívá ta hra, kdy se sejde partička lidí zapálenejch do kol, ať už v touze vydělat velký prachy, nebo ukázat, že to jde i malovýrobou?

Na 4bikes jsem kdysi chodil s železnou pravidelností. Pak se ale najednou začlo “v komunitě” říkat, že je to vo hovně, že tam nic není a že to byla nuda. Zviklanej stádovym efektem, i já jsem párkrát vynechal. Jenže časem, když člověk začal vlnu povrchnosti vnímat a začla mu vadit, našel se vlastně důvod proč jít. Jasně, internety sice ukážou hodně, fotografové nafotí modely ze stopadestáti stran, ale pocit, když chytneš bika za klacky a znalecky pomačkáč brzdy a vidli, abys vystavenýmu kousku udělil známku za pomylsný jízdní vlastnosti, když z letáčku pro doplnění přečteš hlavovej úhel? Tak tenhle pocit, ti web prostě nedá.. ;)

A právě pro ten pocit vidět, jsem letos na 4bikes vyrazil.

Jenže já asi nepotřeboval vidět tolik kol, jako spíš ty lidi. A ne těch tisíce mačkačů vidlí, ale všechny ty dovozce, vývozce, výrobce i dýlery. Lidi který stojej za bikovym průmyslem a tak vám tu nenapíšu jaká firma s jakou novinkou přišla, protože to už dávno z těch internetů víte, ale zmíním snad jen pár, pro mě zajímavejch lidí, co už pěknou řádku let stojí za děním kolem kol.

Na výstavu přijíždíme i s Hannie a Jonášem, kterej je najedenej a vyspinkanej, což nám dává tak dvě hodinky času, za který bysme měli halama proběhnout. Jdeme bočním vstupem a tak se vlastně dostáváme nejdřív do bufetu. Tím procházíme a už je tu mraky světel a kol. Je vidět, že vystavovatelé z brandingem nešetřej a tak o velký plagáty s krásnýma fotkama není nouze. Už někoho napadlo prodávat to jako tapety? Třeba mít v obýváku fotku pralesa, kde letí ve skluzu biker je vyloženě můj, sice nereálnej, ale sen!

Nicméně po nakouknutí do Swissu, míjíme Kellys, barevně nestárnoucí Bianchi a Rockmachiny, aby jsme se omylem dostali k U-rampě, kde lítaj děcka na koloběžkách. Zpátky nás to pak ale vede kolem stánku Vela, kde chvíli pokecáme s Martinem Rauferem a po kávě se přesouváme do vedlejší haly s testováním a výstavou elektrokol.

Ať chcete jak chcete, tak tenhle segment každej rok bere víc. A když si firma s crisovym logem veme ještě ke všemu na plagát Jardu a slíbí že Pan 68 přijde podepsat dres, je o zájem zaděláno až tak, že se málem přechodová lávka bortí pod tíhou podpisuchtivých lidí, až musí ochranka přímo před Jardou týpka sejmout k zemi, asi proto, že Jarda na kole nevozí helmu a týpek jí chtěl podepsat..? Ve stejným segmentu ale narážim na něco, co bych chtěl už dlouho vyzkoušet a bez helmy by se neměl přiblížit ani Jarda. Elektrickej sjezďák. Sice nemůžu pomačkat brzdy, ani zavidlit vidlí, ale potenciál kola s kterým si můžeš z každýho kopce udělat bikepark bez lanovky – to mě hodně zajímá. Chvíli teda kecám s klukama od Haibike a uvidíme jestli nějaká testovačka bude k mání.

Z elektrickýho pavilonu ale vyplouváme a v rohu dalšího stanu nacházím koutek, kde se krčí brejlatej kluk, co se podílí na vývoji 3D tisknutejch rámů. Chvíli anglicky kecáme a pozitivní energie stále nevypršela. Pamatuju si kluky z minula a snad už brzy vytisknou vše k plný spokojenosti. O kousek dál pak velkej Canyon s parádním Sederem a naproti němu Kastar. Zapletený karbonový, ale i hliníkový kola od českýho výrobce.

Chvíli s Karlem probíráme co a jak a to je přesně ta parketa, která mě na výstavě baví. Výrobci. Ten zápal pro to, dělat věci po svym a tady navíc s letitejma zkušenostma, to je prostě super! Dostávám do ruky párek zapletenejch 29″ kol a narovinu úplně se mi cukaj nohy, že bych naskočil zas do XC kolotoče. Nicméně je tu velkej výběr i pro drsnější zacházení a poté co jsem si vloni jeden pár karbonovejch kol vyzkoušel, mám velký chutě zkusit i tuhle laskominu. Čas ale tlačí a tak s Hannie a Jonášem pomalu mizíme poslední halou, kolem Marinu, kde si alespoň potřesu v rychlosti rukou s Michalem a už je tu zas náš známý bufet a výpust na parking.

Hmm. Výstava je za náma. A že jsem vám tu nenapsal, nic podstatnýho? O hodnoty tu ale přeci nikdy nešlo, tak píšem i naše články. Hodnoty si najdi v přiloženym letáku. Jak říkala jedna zrzka – “Pravda je tam venku”. A jde o pocit, o pocit ze zážitku a ten byl i letos fain.

A jestli příští rok znovu? Za mě ano – protože to už bude Jonáš drandit na odrážedle a to bude teprve tóčo oblítat všechny haly!  Muhahahaaaa…

-a-

5 komentářů pod “Výstava 4bikes 2019”

 1. Janouš

  Hmm, ja byl taky rychle na koukačku v pátek, přesně abych nepřišel o víkendový poježdění a musím říct že ZKLAMANI, všude jen elektrokola. RB už dávno nevystavuje, Giant jak měl testovací dráhu tak nebyla a celkově mi to přišlo spíš smutný, že každej jen kouká, jak se bez námahy svízt na elektřině, která se tváří jako hrozně EKO a vlastně zkutek utek…

 2. Andy

  Janouš: Hele polemiky o elektřině jsou těžký – jednou se to lidem ukázalo a stějně jako vynález celýho kola a tudíž usnadnění nějakýho procesu, po tom lidi chňapli. A jak všude píšu, je to prostě novej segment a ještě ve vývoji. Máš ale pravdu, nějaká větší, testovací dráha by tam byla super.. :)

 3. Fox Mulder

  Paráda Agentko Scullyová !

 4. Janouš

  Ještě abych ten Forbajks úplně příště nevodpálil, tak tam Tatarka prezentoval docela pěknej kousek od Comencalu META AM V4,2 to bylo asi nej kolo po sjezdákovi od Canyonu co stálo za podívání a ponuchnání…:)

 5. tomaass

  “ale pocit, když chytneš bika za klacky a znalecky pomačkáč brzdy a vidli, abys vystavenýmu kousku udělil známku za pomylsný jízdní vlastnosti, když z letáčku pro doplnění přečteš hlavovej úhel?” – TOP :-D

Komentář: