Pevný základy

Rock solid-6

Že je letošní půda plodná, mi nesežere žádnej traktorista od Mikulova po Žatec. Co ale v našem případě na jaře zaseješ, je třeba obdělávat nejen motykou, ale i spávným vzorkem na gumě.

Tak o jednom takovym kypření pár lehce květných slov uvnitř..

Člověk časem otupí. Je jedno jestli se jedná o práci, život, nebo koníčky. Věci zprvu nový zevšední, jak ranní vstávání a stanou se rutinou jak pohled do zrcadla při čištění zubů. Kdo si pamatuje jak vypadal ten pohled včera? A co předevčírem? A přitom stačí tak málo a každej z těch pohledů může být poslední. V tom lepším případě spadne skříňka se zrcadlem. Rozbije se. Ale zeď za skříňkou zůstane.

Byla tam pořád. Pevná, solidní opora každodenní rutiny. Jen jí člověk nevnímá. A tak vyměníš skříňku a zase zakryješ pevný základy a rutinně na sebe zíráš, při čištění zubů. Ale jak ukládám karáček do kalíšku na umyvadle začnu najednou věci vnímat. Jak Sherlock Holmes od prvního střípku skládačky sleduju každý hrbolek vedle skříňky a struktura zdi přivádí mě k fascinaci potvrzující teorii vázanou  tou první myšlenkou. Tu strukturu viděl jsem už tolikrát a přitom si říkám, že nyní už jen zlomkem oceňuju její kvalitu. A tak pouštím brzy a s pohledem Kryštofa Columba jedu objevit zemi na obzoru.

Ne – nezbláznil jsme se. Nebo mi o tom, zatim ještě nikdo neřekl (nahlas). Jen jsem si při poslední návštěvě na Monínci uvědomil, že tu už tratě beru jako samozřejmost. Tři jízdy padly, když jsem dole zase nasedal na lanovku a já přemýšlel nad něčím jiným. Vlastně jsem si ani nepamatoval, co se v těch jízdách dělo. Jen matně jsem si vzpoměl, že jsem nahoře postil brzy a dole zastavil, abych si pípnul permici.

A tak tu sedím na laně a najednou na celej ten kopec koukám, jak kdyby mě spadla skříňka se zrcadlem a já neměl v plánu novou skříňku věšet. Tu zeď já viděl tolikrát, ale jak málo jí vnímal v posledních letech.

Z pralesa neprostupnosti, k vzdušný tvořivosti.

Je fain mít se o co opřít.

Díky Čárys za ten kopec!

A díky Vlku, že se o to pořád staráš..

 

-a-

2 komentářů pod “Pevný základy”

  1. Koli

    Krásný čtení k zamyšlení při ranní kávě, díky Andy!

  2. Andy

    Díky! Jsem rád, že potěšilo.. :)

Komentář: